Éliphas Lévi

Horoskop Éliphasa Léviego

8 lutego 2017

Dziś obchodzimy 207 rocznicę urodzin Alphonse’a Louisa Constanta (Éliphasa Léviego) i sądzę, że to dobry czas, by przedstawić interpretację jego natalnego horoskopu, napisaną przez niemieckiego astrologa Johannesa Vehlowa. Esej ten ukazał się po raz pierwszy w 1930 roku w 5 numerze pisma „Saturn Gnosis” oraz jako dodatek w polskim wydaniu książki Magiczny rytuał Sanctum Regnum Léviego (Lashtal Press 2015), którą miałem okazję przełożyć i zredagować.

 

Johannes Vehlow

Horoskop Éliphasa Léviego

 

img_9954

 

Każdy, kto czyta dzieła Éliphasa Léviego, prędzej czy później natrafi na autobiograficzne wątki świadczące o jego trudnym życiu. By uzyskać głębszy wgląd w próby, których doświadczał, warto dokonać analizy jego horoskopu.

Horoskop umożliwia nam rozpoznanie prawdziwej istoty i wartości człowieka. Dzięki niemu możemy ocenić, jak mocno jest zaangażowany w realizację swego powołania, co pozwala nabrać odpowiedniego zaufania do jego dzieł i nauk. Horoskop jest nieomylnym kryterium oceny prawdziwych aspiracji.

W literaturze astrologicznej nie znajdziemy horoskopu Léviego, zaś jego akt urodzenia nie podaje godziny urodzin. Pozostaje nam znaleźć ją poprzez analizę astrologiczną. Nie jest to proste zadanie, niemniej wierzę, że udało mi się osiągnąć sukces. Położenie planet obliczyłem na podstawie tabel planetarnych [Carla] Schocha.

W tego typu badaniach bardzo pomocna jest wiarygodna biografia. Tę dostarczył mi Fritz Werle w niemieckim wydaniu Księgi mądrości Léviego. Na jej podstawie nie tylko określiłem ascendent, ale i dokładną minutę urodzin francuskiego okultysty.

Éliphas Lévi (a właściwie Alphonse Louis Constant) urodził się 8 lutego 1810 roku w Paryżu. Według mnie miało to miejsce o 3:46 nad ranem. Miejsce urodzenia oraz fakty biograficzne wskazują, że jego ascendent to 19° 45′ Strzelca.

Lévi pasjonował się filozofią i nauką. Odkrył w sobie powołanie duchowne, był świetnym kaznodzieją na wskroś przepełnionym religijną gorliwością. Był wszechstronny. Miał talent w takich dziedzinach, jak malarstwo, nauczanie, pisanie, retoryka oraz aktorstwo. Jego niespokojny duch pchał go ku doświadczeniom w różnych dziedzinach życia, co nie pozwalało mu na pewne poczucie gruntu pod nogami. Jego miły i sympatyczny charakter przyciągał entuzjastycznych zwolenników i przyjaciół, lecz unikało go szczęście. Skrajne ubóstwo, przeciwności życiowe i silny konflikt moralny wzburzały spokój i prowadziły do poczucia niedostatku na wszelkich płaszczyznach. To bardzo charakterystyczne cechy dla osób z ascendentem w Strzelcu, podobnie jak skłonności Léviego do religijnego mistycyzmu i jego zdolność do odkrywania metafizycznych zależności w naturze. Nawet jego wygląd i zamiłowanie do noszenia brody odpowiadają temu znakowi. Znajdujący się w Strzelcu Saturn odcisnął piętno na zdolnościach Léviego, zaś wschodzący Neptun ukierunkował jego tor myślenia w kierunku mistycyzmu. Kombinacja wpływu tych planet przyczyniła się do tego, że swoje duchowe studia wyrażał w kreatywnym akcie pisania.

Wskazówką, która dostarczyła mi niezbędnych informacji co do czasu urodzin, była tragiczna śmierć matki Léviego. Kobieta ta była bardzo pobożna i zależało jej na tym, by syn kontynuował teologiczną karierę. Stało się jednak inaczej. Kiedy władca horoskopu Jowisz znajduje się w piątym domu horyzontalnym, to obdarza radością, wesołym nastawieniem i poczuciem humoru. I faktycznie Lévi posiadał te cechy. Nigdy nie żałował pieniędzy na rozrywkę i zabawę. Jowisz w piątym domu pomógł mu również w krótkiej karierze aktorskiej, wzmocnił artystyczny talent i zdolności do nauczania.

Jowisz wpływa również na miłość i życie seksualne. To on przyczynił się do tego, że potencjalny ksiądz nie potrafił oprzeć się impulsom serca i się zakochał. Z powodu tego uczucia cierpiał na poważny konflikt sumienia – mógł albo wyrzec się swej miłości, albo pozostać wierny Kościołowi. Zdecydował się zakończyć duchową karierę. Znajdujący się w znaku Barana władca horoskopu okazał się zbyt przytłaczający i zmusił Léviego do wyboru świeckiej drogi. Matka była tym faktem tak załamana, że pociechy zapragnęła poszukać w ramionach śmierci. Odebrała sobie życie, zatruwając się czadem. Śmierć tę widać w horoskopie. Reprezentujący matkę Księżyc znajduje się w czwartym domu solarnym (domu rodziny) i w opozycji do Urana, który przebywa w dziesiątym domu matki i w znaku Skorpiona (znaku śmierci). Księżyc znajduje się również w kwadraturze z Wenus, zaś Słońce w kwadraturze z Jowiszem. Księżyc jest władcą ósmego domu, w którym znajduje się jego rodowity znak Raka. Ósmy dom solarny jest w koniunkcji z dziesiątym domem horyzontalnym, co ponownie wskazuje na tragiczną śmierć matki szczególnie dlatego, że Merkury – władca dwóch tych domów – jest w znaku Ryb i w kwadraturze z Neptunem, który jest planetą trujących gazów. Merkury znajduje się w pierwszym domu solarnym, co świadczy o osobistych decyzjach podejmowanych przez rodzica. Złowrogi Mars przebywa w czwartym domu horyzontalnym i w Rybach, a układ ten podkreśla gwałtowne wydarzenia mające miejsce w rodzinnym domu. Według biografii Léviego jego matka była chorowitą osobą, co w horoskopie widać dzięki pozycji Księżyca w szóstym domu zdrowia.

Ojciec Léviego był biednym szewcem zmagającym się z wielorakimi trudnościami i umarł stosunkowo młodo. Podkreśla to Mars, władca Skorpiona, który znajduje się w czwartym domu ojca. Na przedwczesną śmierć wskazuje przebywający w czwartym domu solarnym Księżyc, atakowany przez obecnego w Skorpionie Urana. Czwarty dom ziemski (Rak) jest na wysokości ósmego domu horyzontalnego, co implikuje śmierć w domu. Wszystkie te aspekty wskazują wyraźnie na los rodziców, a tym samym na czas urodzin ich dziecka.

Niedoszły kapłan nie spełnił marzeń matki tylko dlatego, że zakochał się w pięknych oczach młodej dziewczyny. Głębsze powody ujawnia silnie aspektowany znak Wodnika i wpływ władcy tego znaku, czyli Urana. Éliphas Lévi nie był posłusznym i ogłupionym sługą eonu Ryb, ponieważ był prekursorem rewolucyjnego wieku Wodnika!

Od tego czasu ów wyrzutek Kościoła i apostata doświadczał niepowodzeń na każdym kroku.

Chociaż Alphonse Louis Constant w sercu zawsze był wierny Kościołowi, po odejściu z seminarium nie było już dla niego powrotu na jego łono. Spotkało go odrzucenie, niechęć ze strony innych i ubóstwo. Jego kariera zaczęła zmieniać się niczym w kalejdoskopie. Stał się mnichem i napisał swoje pierwsze książki o charakterze religijnym. Następnie został nauczycielem, potem opiekunem, by niebawem wcielić się w renowatora malowideł. Już wkrótce, doświadczając skrajnej biedy, napisał Biblię wolności, której treść wzburzyła Kościół. Dostojnicy zaoferowali mu łapówkę za wycofanie książki, lecz Constant nalegał na jej publikację. Nakład został skonfiskowany, a autor spędził osiem miesięcy w więzieniu Sainte-Pélagie.

Intrygi, opresje i odrzucenie przez Kościół rozwinęły w Lévim rewolucyjne tendencje. Za taki obrót rzeczy odpowiada Uran, który przebywa w dwunastym domu i poprzez kwadraturę z trzecim atakuje znajdujące się w nim planety. Taki układ wyraźnie wskazuje na niepowodzenia i możliwość osadzenia w więzieniu za treść manifestów.

Słońce, Wenus i Merkury znajdują się w trzecim domu horyzontalnym, natomiast władca horoskopu Jowisz w trzecim domu słonecznym. Takie pozycje sprzyjają napisaniu wielu książek o głęboko religijnym i mistycznym przekazie.

By odciąć się od prześladowań, Louis Constant zaczął używać panieńskiego nazwiska matki Beaucourt, a następnie pseudonimu Éliphas Lévi. Wielokrotne zmiany imienia wynikają z położenia znaków stałych, ważnych gwiazd w trzecim domu oraz ewentualnego położenia Saturna w tym domu. W horoskopie Léviego Saturn manifestuje się w trzecim domu horyzontalnym poprzez stały znak Wodnika, którego jest władcą. Wraz z władcą horoskopu Jowiszem znajdującym się w trzecim domu solarnym sprawia, że urodzone z tymi aspektami dziecko zapracuje na sławę nazwiska. Władający pierwszym domem horyzontalnym Saturn wskazuje również na zainteresowania naukowe i literackie, szacunek i prestiż, wielu przyjaciół i zwolenników, co potwierdza pozycja tej planety w jedenastym domu solarnym.

Przyjaciółmi Éliphasa Léviego było wielu popularnych ludzi, między innymi Aleksander Dumas (znany z powieści Hrabia Monte Christo), Edward Bulwer-Lytton (znany z powieści Zanoni) oraz chiromanta Adolphe Desbarrolles. Ascendent Léviego przypada na jedenasty dom słoneczny. Jest to dom przyjaźni i w tym kontekście podkreśla jej znaczenie w życiu.

W życiu francuskiego maga istotną rolę odegrały również przyjaźnie z kobietami. W jedenastym domu horyzontalnym widzimy wpływy Wenus władającej Wagą, zaś w zenicie wschodzący księżycowy węzeł. Sama Wenus znajduje się w jedenastym domu zodiakalnym. Takie aspekty wyraźnie wskazują na protekcję ze strony kobiet. Ponieważ Jowisz władający Strzelcem obecnym w jedenastym domu solarnym przebywa w piątym domu horyzontalnym, przyjaźnie z kobietami bardzo często zamieniały się w miłostki – Lévi uwielbiał flirtować.

Jeden z flirtów doprowadził do skandalu i przymusowego małżeństwa. Noémi Cadiot, kilkunastoletnia uczennica Léviego pewnego dnia pojechała do niego, wyznała mu miłość i ogłosiła, że nie ma zamiaru wracać do rodziców. Ojciec panienki postawił ultimatum – albo Lévi się ożeni, albo zostanie wtrącony do więzienia za uwiedzenie nieletniej. Pomimo ciężkich rozterek moralnych Lévi zdecydował się na zawarcie związku, do którego doszło 13 lipca 1846 roku. Para doświadczała nieprzerwanego ciągu trosk i smutków. Przytłaczająca bieda i próby wychowania córki w niezwykle trudnych warunkach przyćmiły wszystkie radości. Horoskop doskonale ukazuje i te fakty.

W siódmym domu horyzontalnym znajdziemy piąty dom słoneczny. Domy te przypadają na znak Bliźniąt. Władca tego znaku, Merkury, znajduje się w Rybach w kwadraturze z Neptunem, co jasno wskazuje na to, że do małżeństwa doszło poprzez skomplikowane relacje i romans, a także na to, iż w jego wyniku narodziło się potomstwo. Małżeństwo nie mogło być jednak ani szczęśliwe, ani harmonijne, a to ze względu na aspekty Merkurego w domu związków, a także położenie planety miłości Wenus oraz Księżyca wskazującego na niebezpieczne cechy żony, która z łatwością wdawała się w romanse z innymi mężczyznami. Chociaż Lévi kochał zarówno ją, jak i córkę, nie mogło obejść się bez kontrowersji, na co wskazuje Mars w czwartym domu horyzontalnym i Księżyc w czwartym domu solarnym znajdujący się w opozycji do Urana. Ponieważ dzielący i niszczycielski Uran atakuje nie tylko Księżyc, ale także i Słońce, i manifestuje się w siódmym domu słonecznym jako władca znajdującego się w nim Lwa, separacja i rozwód były nieuniknione. Ten aspekt jest wzmacniany przez kwadraturę Wenus z Uranem i Księżycem.

Lévi próbował utrzymać rodzinę jako polityk, redaktor gazety, założyciel partii politycznej i autor artykułów do różnych periodyków. Jego żona także angażowała się w politykę i pisanie, ale nie sprzyjał im wpływający na ascendent ciężki Saturn oraz Uran wywyższony w dziesiątym solarnym i dwunastym horyzontalnym domu. Ze względu na radykalny charakter pism Lévi ponownie został skazany na rok więzienia. Karę udało się jednak skrócić dzięki wysiłkom żony. Ponownie widzimy tu niezwykły wpływ dominującego Urana.

Fakt, że główne zainteresowania Lévi skupił wokół wysokiej magii, podkreślają istotne pozycje Urana, Neptuna, Saturna i Jowisza. Poświęcenie studiom i napisanie dzieła magicznego zostało wsparte układem Słońca, Merkurego i Wenus w trzecim domu horyzontalnym i w mającym okultystyczne inklinacje Wodniku. Taki wpływ przyczynił się do tego, że zaczął nauczać magii i cieszył się popularnością wśród studentów. Pomimo sukcesów w tej dziedzinie większość życia spędził w biedzie, może z wyjątkiem lat 1849–1850, kiedy otrzymał lepsze wynagrodzenie za renowację kościelnych obrazów. W obszarze drugiego domu horyzontalnego, będącego domem finansów, znajduje się dwunasty dom solarny, dom obaw i ograniczeń, którym włada Saturn. Mars również jest w drugim domu, ale solarnym, a także w dwunastym domu zodiakalnym w znaku Ryb. Taki układ nie stwarza pomyślnych warunków finansowych, nawet jeśli przychód został wygenerowany w najlepszym, wskazanym przez Marsa, drugim domu solarnym. Także Księżyc w Byku w drugim domu zodiakalnym (domu spraw materialnych) znajduje się w opozycji do Urana, który symbolizuje tu ubóstwo doświadczane w starości. W tym układzie kropkę nad i stawia  Księżyc, który znajduje się w czwartym domu solarnym określającym zakończenie spraw.

Jowisz w znaku Barana odpowiadał za otyłość i ociężałość, zaś Księżyc w Byku dokonał reszty. Niemniej nawet osoba z takim układem jest lubiana i ceniona ze względu na swoje zawsze uśmiechnięte i lśniące oczy.

Lévi nawiązywał kontakty z wolnomularzami i lożami masońskimi, o czym świadczy  położenie Urana, mistycznej planety. Dostąpił nawet rangi Mistrza Masona. Niemniej jednak nie potrafił dostosować się do przepisów i obligacji, na co wskazuje pozycja tej planety w dziesiątym domu solarnym.

Znajdujący się w pierwszym domu horyzontalnym Neptun obdarzył go magnetycznymi mocami uzdrawiania i przyczynił się do napisania książki Nauka duchów.

W podeszłym wieku Lévi odczuwał problemy ze stopami (Ryby w czwartym domu). Obrzęk i opuchlizna były nie do zniesienia. Musiał spędzać dnie i noce w siedzącej pozycji, oczekując na śmierć. Ta nastała po krótkiej agonii 31 maja 1875 roku.

Szósty dom horyzontalny jest źle aspektowany przez Księżyc, który włada ósmym domem. Jego położenie w Byku przyczyniło się do długiej choroby niszczącej tkanki. Na śmierć z powodu przewlekłych dolegliwości wskazują związki szóstego domu solarnego z ósmym domem horyzontalnym i szóstego domu zodiakalnego z ósmym domem słonecznym.

W ostatnich latach Lévi cierpiał również na somnolencję, co wynika z koniunkcji Saturna i Neptuna.

Ze względu na niesprzyjającą pozycję Księżyca, który jest naturalnym władcą domu śmierci, pogrzeb Léviego nie należał do spektakularnych. Przy trumnie zgromadziła się jedynie niewielka grupa znajomych. Niezwykły duch, którego życie obracało się wokół zmartwień, wysiłku i ciężkiej pracy, odszedł niemal zapomniany.

Tak niespokojny i niezwykły jest Uran w horoskopie Léviego, że ten nie mógł zaznać odpoczynku nawet po śmierci. Już w 1881 roku jego ciało zostało ekshumowane i przeniesione do masowego grobu dla biednych. Planeta ta ściera się z panem śmierci Skorpionem i naturalnym dla tego znaku ósmym domem zodiakalnym.

Nazwisko Léviego znane będzie jednak jeszcze przez długi czas. Dziesiąty dom horyzontalny i ósmy dom słoneczny wpływają znacząco na trzeci dom horyzontalny i pierwszy dom solarny, z czego wynika, że dzieła Éliphasa Léviego odcisnęły się w naszej pamięci na zawsze.

 

Przekład (c) Krzysztof Azarewicz